18
06
2022

Kata – Co to jest? Dlaczego kata są ważne?

Jak można opisać kata?


Kata to celowa, powtarzalna praktyka w celu osiągnięcia mistrzostwa. W sztukach walki kata to choreograficzne wzorce ruchów, które są ćwiczone do momentu osiągnięcia płynności i perfekcji wykonania. Praktykę powtarza się wielokrotnie, aby nauczyć się i ostatecznie opanować każdy zestaw ruchów.

Kata w wielu tradycyjnych sztukach walki jest podstawową metodą treningową. Każdą z tych sztuk walk wyróżnia wyjątkowy zestaw form (kata). Niektóre kata przeznaczone są do indywidualnego treningu, inne wymagają jednego lub więcej partnerów.

W kata wynik jest z góry ustalony. Piękno kata jako metody treningowej polega na tym, że ćwiczący uczy się skupiać na sobie, kierować uwagę do środka. Dzięki temu poprawia się świadomość ciała i ruchu, która poprawia koordynację i płynność.

Praktykujący kata uczy się panowania nad swoim ciałem i formuje je. Praktyka kata rozwija ducha i rytm walki. Symuluje rzeczywistą sytuację walki, ponieważ pozwala ćwiczącemu poczuć i doświadczyć skoordynowanych ruchów w pełnym tempie i z pełną mocą, aby nie zranić trenującego partnera. Na najwyższym poziomie kata to zabójcze techniki wykonane w piękny sposób, Ekspresyjne i płynne, Potężne i miękkie. Jedynym celem kata jest poprawa, nieustanne dążenie do doskonałości.


Jakie są korzyści z kata?


Kata to potężne i praktyczne narzędzie do nauki, które nie tylko uczy prawidłowej techniki, ale także koncentracji i umiejętności wizualizacji podczas przechodzenia przez kolejne ruchy w sekwencji. Kata budują w ćwiczących pamięć mięśniową, dzięki czemu w razie potrzeby reagują oni bez wahania. Wielokrotne powtórzenia kata pomagają uświadomić sobie błędy i zacząć je naprawiać.